Selhan

 

Projeler

Çelik evlerin ömrü ne kadar?

Tanım

Olduğundan bahsetmeden önce sizlere neden bu kadar müddet ömürleri olduğundan bahsedeceğiz.
Çoğumuzun aklına Çelik ev denilince geçici konut yada deprem konutu gibi düşüncelere gelmektedir değilmi ? Aslında yanlış bilinen bu bilginin aslını açıklamak gerekirse; Çelik evler betonarme evler kadar dayanabilmektedir diyebiliriz..Ayrıca yaz-kış oturabilmemizde mümkündür.Tabii betonarme evler kadar dayanıklı dedik ama malzeme kalitesi ,üretim tekniği ve işçiliğide unutmamak gerekli.

 

Çelik evlerin avantajlarını mı öğrenmek istediniz.
1- Çelik evlerin betonarme evlerden ayıran en büyük olan farkı fiyatındaki ucuzluğunu ilk maddemize yazabiliriz..20-30bin TL ye arsa artı 45-50 mt2 ev yaptırmak bile mümkün olduğunu biliyor muydunuz ?
2- Yine bir fark olarak belirteceğim; betonarme evlerden ayıran diğer bir özelliği ise depreme karşı dayanıklılığı olduğunu tahmin edebilirsiniz herhalde .Tabii Çelik ev deyince aklınıza
5- 10 sene sonra ömrünü doldurur düşüncesi olabilir,ama Çelik evler de ömür boyu kullanılabilirliğini sürdürmektedir.Tabii gerekli bakım-onarımları yaptıktan sonra..Bu dediğim betonarme binalar içinde gereklidir.
3- İnsanların aklına gelen bir başka soru ise ısı ve ses yalıtımındaki kuşkular.Prefabrik ev firmalarının yaptıkları evlerde evlerinize %100 e yakın ısı ve ses yalıtımı sağlamaktadır.
4- Evinizi yaptırmadan önce istediğiniz gibi değişiklikler yaptırabilir;ilave tuvalet,banyo ekletebilirsiniz.
5- Evinizi kısa bir sürede arsanıza yaptırabilirsiniz.

 

Çelik Yapıların Tercih Nedenleri

Çelik,inşaat taşıyıcı sistemde bilinen en esnek ve en güçlü malzemedir.Taşıma gücüne göre,ağırlığı çok az olduğu için,gelişmiş ülkelerde özellikle konut inşaatlarında betonarmeden vazgeçilmiş ve yerine modern ve hafif çelik evler, Amerikan evleri inşa edilmeye başlanmıştır.

Hafif Çelik yapılar'ın ağırlıkları,betonarme binaların 1/10 i kadardır.Binaları etkileyen deprem yükü binanın ağırlığıyla doğru orantılı olarak artar.Ağustos depreminde insanlarımız,ağır binaların altında can vermiştir.Oysa, Japonya da ülkemizden daha fazla ve sık deprem olmasına rağmen,insanların burnu bile kanamamaktadır.Amerika,Kanada, Japonya,İngiltere gibi deprem bölgelerinde olan gelişmiş ülkelerde çelik binalar kullanılmaktadır.

Hafif Çelik sistem, her türlü zeminde güvenle uygulanıp;betonarme binalar zemin etüdü ve uygun statik proje gerektirir.

Hafif Çelik evler, montaj biçimindeki üretimi ile kısa zamanda kurulur. montaj süresi 1-2 aydır-betonarme yapılarda temelden ince işlere kadar olan süreyi kısaltmak kalitesizliğe yolaçar.

Hafif Çelik yapılar, % 100 can güvenliği sağlar;betonarme yapılarda can güvenliği yoruma açıktır.

Çelik yapı sistemde su basman haricinde betona ihtiyaç olmadığı için kış sezonunda da inşa olanağı vardır.

Hafif Çelik çerçeveli karkas binalarda yoğun ses ve ısı izolasyonu bulunup;betonerme binalarda ses ve ısı izolasyonu ayrıca maliyet gerektirmektedir.

Hafif Çelik sistem de;dış cephe ömür boyu garantili,boya ve bakım gerektirmeyen,yangın ve depreme dayanıklı,harika renklerde pak siding vinyl yalı baskı kaplaması kullanılmaktadır.

Hafif Çelik taşıyıcı sistem üstün mukavemeti sayesinde büyük açıklıkların kolonsuz geçilebilmesi;iç mekanda istenileni yapabilme olanağı;deprem ve şiddetli fırtınalara dayanıklılık;tüm detayların tasarım aşamasında çözüldüğü gelişmiş çizim programları ile bilgisayarda izlenebilme olanağı;hafifliği sayesinde betonarme sisteme göre nakliye maliyetlerinin minimuma inmesi ve benzeri gibi pek çok avantajlar sağlamaktadır.

Hafif Çelik binalar depreme karşı rakip tanımaz;arazinize gelmeden önce milimetrik töleranslarla imal edilir ve çok kısa sürede montaj olanağı sağlar; asla çatlamaz,burulmaz,zamanla sehim vermez,böceklenmez,paslanmaz.

iletisim bilgileri

  • Satış Ofisi: Kızılay Mah.1023 Sokak   Kat:1  No: 48 Erzincan
  • T : 0446 224 29 72 G: +90 532 386 29 72
  • info@selhancelikyapi.com